Klášterní areál Posvátný okrsek Ostrov

 

Vstup ZDARMA

Adresa: Klášterní 141/D, 363 01 Ostrov
Tel: +420 353 800 521, 774 192 414
Web: www.klasterostrov.cz
GPS: 50°18’16.54″N, 12°56’5.41″E

 

Součástí klášterního areálu je Piaristický klášter, Pohřební kaple, Kaple sv. Floriána, Einsiedelnská kaple, kostel Zvěstování Panny Marie a Ekocentrum.

Posvátný okrsek prozřel po rekonstrukci do krásy. V jeho zdech na vás čeká duch raného baroka, který vítá své obdivovatele i dnes v naší uspěchané době. Barokní komplex se v současnosti stává místem konání řady kulturních akcí, naleznete zde i muzeum porcelánu.

Na západním okraji historického Ostrova se rozkládá komplex budov někdejší koleje piaristů. Kolej s gymnáziem byla postupně doplňována samostatnými kaplemi a proto byl celý areál zván Posvátným či Svatým okrskem. Ze všech staveb okrsku je nejcennější kaple sv. Anny, pohřební mauzoleum vévodů sasko-lauenburských a markrabat bádenských, významných držitelů ostrovského panství.

Je nejstarší raně barokní centrální stavbou na území Čech, navazující na klasická díla italské renesance a manýrismu. Přímo stavebním skvostem je pak kaple Panny Marie Einsiedelnské s monumentálním přístupových schodištěm. Až do 19. století působilo ve zdech koleje proslavené piaristické gymnázium a následně dívčí penzionát sester křesťanské lásky. K areálu Posvátného okrsku se váže také celá řada zdejších pověstí.

Poutníkům , kteří se zde zastaví , nabízí vzpomínku na staré časy , výstavy a koncerty potěší oči, uši i pohladí na duši. Klášter piaristů šířil vzdělání, dnes nabízí poznání.

Klášter v Ostrově, známý také jako Posvátný okrsek Ostrov, vznikl v 17. století a je výjimečný svou barokní architekturou. Vedle původní pohřební kaple vyrostl klášterní kostel a později také piaristické gymnázium s dalšími kaplemi.

Optimized by SEO Ultimate